Mısır Aile Ziyaret Vizesi

Mısır Aile Ziyaret Vizesi

Mısır aile ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuruları konsolosluklar ve büyükelçilik vermektedir. Türkiye’de yaşayan vatandaşların Mısır’a orada yaşayan akrabalarını ziyaret etmek amacıyla başvurduğu vize türüdür. Bu vize çeşidinde başvuru formunda belirtilen seyahat amacının kanıtlanması gerekmektedir. Bunun için dikkat çeken ilk evrak davetiye yazısıdır. Diğeri ise orada ikamet etmekte olan aile ve arkadaşların adres bilgileridir.

Mısır’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve 3. dünya vatandaşları ilgili konsolosluklara başvurarak vize başvurusu yapabilir. Hangi konsolosluğa başvurulduğu önemli değildir. Ancak karar İstanbul Başkonsolosluğu tarafından gönderilmektedir. Başvurular Başkonsolosluk ve Büyükelçilik yetkilileri tarafından titizlikle incelenmektedir. Aile ve arkadaş ziyareti vizesinde Mısır’da yaşadığınız süre boyunca sizin ve yanında kaldığınız aile ferdinin pasaport fotokopisini taşımak gerekmektedir.

Mısır Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Mısır’da yaşayan bir aile ferdini ya da arkadaşınızı ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Hatta bir süre yanında kalmak isteyebilirsiniz. Aile ziyareti vizesi ile aynı zamanda turistik seyahat yapılabilir. Ancak belirlemiş olduğunuz seyahat tarihinden en az 3 ay evvel vize başvuru işlemleri mutlaka başlatılmalıdır. Vize başvuruları yetkililer tarafından büyük bir titizlikle incelenmekte gerekirse başvuru reddedildiği için yeniden yapılmak zorunda kalınmaktadır. Sürecin uzaması da göz önünde bulundurulduğu zaman başvuruları doğru zamanda bekletmek önem taşır.

Öncelikle yanında ikamet edilecek olan aile ya da arkadaştan gelecek davetiye yazısı büyük öneme sahiptir. Aksi taktirde başvurular reddedilerek evrakın tamamlanması için zaman tanınır. Ayrıca bu belgenin akrabanın yaşadığı beldenin belediyesi tarafından imzalanmış ve onaylanmış olması gerekmektedir.

Aile ziyareti vizesi için pasaportun seyahat tarihinden en az 6 ay sonra da geçerliliğini koruması gerekmektedir. Eski ve deforme olmuş pasaportlar onaylanmaz. Bu sebeple pasaport yeni ve biometrik işlemleri tamamlanmış olmak zorundadır. Pasaportun sonunda en az 2 sayfa boşluk olmak zorundadır. Çünkü sonuna vize onayı ve kimlik fotokopisi gibi belgeler eklenecektir.

Aile ziyareti vize işlemleri, evrakların hızlı tamamlanması halinde oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. İşlemleri gerçekleştirirken ilk olarak vize başvuru formu doldurulmalıdır. Vize başvuru formunda da belirtildiği gibi aile ziyareti vizesi kısa süreli vizedir. En fazla 90 günlük süresi vardır. Bu sebeple bu vizeyi alan vatandaşlar bu şartı da kabul etmiş olmaktadır.

Mısır Aile Ziyareti Nasıl Alınır?

Mısır aile ziyareti vizesi başvurularından sonra vizenin alınması için onay sürecinin beklenmesi gerekmektedir. Vize başvurularının onaylanması konusunda karar merci başkonsolosluk yetkililerdir. Onaylama işlemi 10 iş günü içinde gerçekleştirilir. Evrakların eksik olması halinde başvuru reddedilir. Bu aşamada başvuru süreci yeniden başlatılabilir. Bazen de süreci uzatarak evrakların tamamlanması için zaman tanınmaktadır.

Onaylanma sürecinden sonra aile ziyareti vizesi alınabilir. Ancak vizenin alınabilmesi için belli şartlara uygunluk taşımak gerekmektedir. Öncelikle vize başvuru formunda doldurulan bilgilerle pasaport ve kimlik bilgilerinin birebir uyum sağlaması gerekmektedir. Ayrıca Mısır’da bulunan yakınlardan belediye tarafından imzalanmış olan davetiye yazısının gelmesi gerekmektedir.

Aile ziyareti vizesi alırken vize başvuru formunu özenle doldurmak, pasaportun eski olmaması ve seyahatten sonra en az 6 ay daha geçerliliğe sahip olması gerekmektedir. Ayrıca Mısır’da bulunan aile üyeleri ya da arkadaşların tek tek ikamet adresleri belirtilmelidir. İsim, soyisism ve telefon numaraları eklenmelidir. Konsolosluk yetkililerini ikna edici nitelik taşıyan her evrak başvurunun onaylanması açısından büyük öneme sahiptir.

Mısır Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar

Mısır aile ziyareti vizesini almak için evrakların resmi prosedüre uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. Başvuruların kabul edilmesi açısından onaylanması gereken evraklar:

  1. Vize Başvuru Formu: Tam ve doğru bir şekilde doldurulmuş olan vize başvuru formu başvuru sürecinin ilk ve en önemli adımıdır. Form titizlikle doldurulmalıdır. Seyahat amacı ve süresi net olarak belirtilmelidir. Resmi nitelik taşıyan ve başvuran tarafından imzalanarak onaylanan vize başvuru formunda belirtilen bilgilere riayet edilmelidir.
  2. Pasaport: Pasaportun eski ve yırtık olmamasına özen gösterilmelidir. 10 yıldan daha eski olan ve biometrik işlemleri tamamlanmamış olan pasaportlar kabul edilemez.
  3. Biometrik Fotoğraf: Güncel bir tarihte çekilmiş olan 33*45 boyutlarında biometrik fotoğraf kullanılmalıdır.
  4. Davetiye Yazısı: Mısır sınırlarında yaşayan yakınların adresinden gelen ve oranın belediyesi tarafından onaylanmış olan davetiye yazısı evrakların içine yerleştirilmelidir.
  5. Kimlik Fotokopisi
  6. Rezervasyon Bilgileri: Uçak gidiş dönüş rezervasyon belgeleri evrakların içine eklenerek konsolosluğa teslim edilmelidir.
  7. Finansal Bilgiler: Mısır seyahati ve vize ücretlerinin başvuran tarafından rahatlıkla karşılanmak zorundadır. Aksi taktirde başvurular onaylanmayacaktır. Ancak konsolosluk yetkilileri bu konu için son
  8. 3 ayın banka dökümü talep etmektedir.
Mısır Aile Ziyareti Vize Ücretleri

Mısır Aile Ziyareti vizesi kısa süreli vize türüdür. En fazla 90 günlük süresi vardır. Ülkede kalış süresi kısa olduğu için vize ücreti daha uygundur. Ayrıca konsolosluk başvuru ücreti talep etmektedir. Başvuru ücreti oldukça cüzi bir ücrettir. Danışmanlık firmalarının almış olduğu ücret de vize ücretinden farklıdır. Vize ücreti ülkede oturma iznini bedeli olarak alınmaktadır.

Mısır Aile ziyareti vize ücretleri her dönem yenilenmekte olduğu için bir sabitlik göstermez. Bu sebeple vize ücretleri hakkında net bilgiyi konsolosluk aranarak almak mümkündür. Bu konu hakkında ayrıca bilgi almak isteyen vatandaşlar danışmanlık firmalarından da destek alabilir. Gerekli bilgileri detaylı bir şekilde öğrenebilirler.