Mısır Ankara Büyükelçiliği

Mısır Ankara Büyükelçiliği

Ülkelerin büyükelçilikleri genelde bulundukları ülke bazında başkent içerisinde yer alır. Uluslararası teamüllere göre Mısır büyükelçiliği de Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da yer almaktadır. Türkiye ile Mısır arasındaki yakın ilişkilerin düzgün bir şekilde işlemesi için destek sağlarken; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurularını onaylayan birinci merciidir. Ayrıca Türkiye’de bulunan üçüncü ülke vatandaşları da Türkiye’de en az 2 yıl ikamet etmesi ile beraber Mısır’a kısa süreli seyahat için vize başvurularını büyükelçiliği kontrol altında gerçekleştirir.

Mısır Ankara büyükelçiliğinin diğer bir görevi ise Türkiye’de bulunan Mısır vatandaşlarının işlerini yürütmektedir. Ölüm, doğum, noter tasdik, kimlik ve pasaport yenileme, evlenme ya da boşanma gibi işlemler büyükelçilik üzerinden doğrudan sağlanır. Ancak 90 günlük Mısır seyahati için başvuru yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bunu dolaylı olarak ilgili merciler üzerinden gerçekleştirmek mecburiyetindedir. Gerekli olan tüm evraklar eksiksiz şekilde hazırlanmalı; vize başvuru formu vizenin türüne bağlı olarak temin edilmelidir. Ayrıca dilekçe ve gerekli vize türleri için davet mektubu da dosya içerisinde yer alması gerekir.

Mısır Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Mısır’a farklı amaçlar doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurusunda bulunabilmektedir. Mısır Ankara Büyükelçiliği resmi internet sitesi üzerinden ya da farklı yerlerden PDF formatı ile vize başvuru formu edinilmelidir. Bilgisayardan veya çıktı alınarak el yazısı üzerinden doldurulabilir. Mutlaka başvuruyu gerçekleştiren kişinin kimlik veya pasaport bilgileri nezdinde doldurulmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca büyükelçilik tarafından istenen resmi dil üzerinden, büyük harfle doldurulmasına da dikkat edilmelidir.

Birkaç kez kontrol edilmesi vize başvuru iptal olasılığını tamamen ortadan kaldırabilir. Aynı şekilde vize başvuru türüne bağlı olarak tüm gerekli evraklar eksiksiz şekilde hazır edilmelidir. Vizenin amacını belirten dilekçe ve Mısır şehrindeki belediye tarafından ıslak imzalı, kaşeli davet mektubu da dosya içerisinde yer almalıdır. Daha sonra internet üzerinden elde edilecek randevu gün ve tarihi kapsamında dosyalar Mısır Ankara Büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş akredite acenteler veya vize merkezine ulaştırılmalıdır. Eğer randevu tarihine geç kalınırsa başvuru iptal edilir. Parmak izi bilgileri daha önceden alınmış olan kişiler 5 yıllık güncel süreyle gerekli dosyaları e posta yoluyla da ilgili mercilere bulaştırabilir.

Mısır Ankara Büyükelçiliği Vize Randevusu

Mısır’a değişik amaçlar doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları vize başvurusu gerçekleştirebilir. Eğitim, ticari, turistik ve aile ziyareti vizeleri alınabilmektedir. Bu konuda mutlaka vizenin türüne bağlı olarak elde edilmiş ve eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu, dilekçe, davet mektubu ve gerekli evraklar bir arada dosya haline getirilmelidir. Bundan sonra ise mutlaka internet üzerinden randevu gün ve tarihi alınmalıdır. Mısır’a yapılacak seyahatten yaklaşık 4 veya 5 hafta önceden randevu alınması, işlemlerin daha sorunsuz yapılmasına olanak tanır.

Nitekim bazı zamanlar Mısır Ankara Konsolosluğunda yoğunluk yaşayabiliyor. Bu da sürecin biraz daha uzamasına neden olmaktadır. Randevu tarihi alınmadan yetkili akredite acente veya vize merkezleri dosyaları kabul etmez. Mısır Ankara konsolosluğu gerek görürse ek evrak talebinde bulunabilir. Ayrıca kişiyi mülakata da çağırabilir. Bu yüzden yaşanabilecek gecikmelerden etkilenmemek ve vizenin iptal edilmemesi için erken zamanda randevu gün ile tarihinin alınmasına dikkat edilmelidir.

Mısır Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Ücretleri

Mısır’a yapılacak olan kısa süreli (90 günlük) seyahat için vizenin türüne bağlı olarak gerekli ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir. Mutlaka ödemeleri güncel bilgiler doğrultusunda yapmaya özen gösterin. Böylece sorun yaşamadan vize işlemlerinin tamamlanmasına olarak elde edebilirsiniz. 6 yaşından küçükler için vize ücreti talep edilmez. Vize başvuru formu harcı ve danışmanlık ücretleri güncel bilgiler doğrultusunda değişik yollarla ödenebilir. Bu konuda kredi kartı veya banka havale ile işlemi yapılabilmektedir.

Ayrıca isteğe bağlı olarak yetkili vize merkezleri veya akredite acenteler üzerinden de nakit olarak ödeme sağlanabilir. Herhangi bir gerekçe ve sebepten dolayı Mısır Ankara Büyükelçiliği vize iptal ederse geri ödemesi yapılmaz. Aynı şekilde yapılan ödemeler başka birine devredemez ya da satılamaz. Yeni bir vize başvurusu için tekrar güncel bilgiler doğrultusunda ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Mısır Ankara Büyükelçiliği gerek gördüğü takdirde vizeyi iptal etme hakkına sahiptir. Aynı şekilde Mısır sınır kontrol bölgesinde görev yapan kişiler de vize başvurusu yapan bireyleri ülkeye almama hakkını kullanabilir.