Mısır İstanbul Başkonsolosluğu

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu, Mısır’ın Türkiye’de ikinci derecede önem taşıyan resmi makamlarından biridir. İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye sınırlarında ikamet eden Mısır vatandaşlarının evlilik, boşanma, miras, velayet gibi resmi işlemlerinin gerçekleştirildiği resmi mekandır. Doğum belgesi, kimlik çıkarma, noter işlemleri diğer görevleri arasında sayılabilmektedir. Mısır vatandaşları bu işlemleri İstanbul Başkonsolosluğu ya da ilgili konsolosluklarda gerçekleştirme hakkına sahiptir.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu aynı zamanda Türk vatandaşları ve diğer ülke vatandaşlarının vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmek için yetkilendirmiştir. Başvuruları ilgili konsolosluklar da kabul etse de İstanbul bu noktada karar mekanizması olarak kabul edilmektedir. İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesi olarak İstanbul, Kocaeli, Yalova, Gümüşhane, Balıkesir, Kırklareli, Bilecik, Giresun, Artvin, Denizli, İzmir gibi illeri dahil etmiştir.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Mısır vizesi başvuru işlemleri İstanbul Başkonsolosluğu’na ve ilgili konsolosluklara yapılabilmektedir. Başvuru nereye yapılırsa yapılsın İstanbul Başkonsolosluğu bu konuda karar mekanizması olarak kabul edilmektedir. Başkonsolosluk yetkilileri tarafından hazırlanmış olan vize başvuru formu vize işlemlerinin başlangıç noktasıdır. Bu form titizlikle ve doğru olarak doldurulmalıdır.

Vize başvuru formu başvuran tarafından imzalanmalıdır. İmzanın pasaportta bulunan imayla örtüşmesi gerekmektedir. Ayrıca form üzerinde bir adet biometrik fotoğraf yapıştırılarak evrak listesine eklenmelidir. İşlemler, gerekli evrakların tamamlanmasıyla birlikte sürdürülmektedir. Vize başvuru işlemleri mutlaka seyahat tarihinden en az 3 ay önce başlatılmalıdır. Başlatılmadan önce 10 yıldan eski olan pasaportlarda yenileme yapılmalıdır.

Vize başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra başvuru sonucu beklenmektedir. Başvuru sonucu 30 ile 45 iş günü arasında kargo ile başvuru sahibine iletilmektedir. Başvuru sonucunda ek evrak istenebilir ya da başvuru sahibi mülakata çağrılabilir. Başvuru sahibi bu gibi durumlara hazırlıklı olmalıdır. İstanbul Başkonsolosluğu vize çıkış işlemleri bazı vatandaşlar için avantajlı hale getirilmektedir. 20 yaşından küçük ve 45 yaşından büyük vatandaşlar bu konuda avantajlı vatandaşlar arasında sayılabilir.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Vize Randevu

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu, çevre illerden de başvuruların gelmesi sebebiyle oldukça yoğun çalışan bir kurumdur. Bu sebeple gerçekleştirilmek istenen işlemler mutlaka randevu talep edilerek yapılmalıdır. Aksi taktirde işlem yapılmayabilir. Başkonsolosluk önceden aranarak randevu saati ve tarihi istenmelidir. Bu tarih ve saate dikkat edilerek başkonsolosluğa gidilmelidir.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu randevuları kontrol ederek uygun bir zaman için randevu tarihi vermektedir. En fazla 1 hafta sonrası için randevu verilmektedir. Randevu zamanından evvel konsolosluğun resmi web sitesi üzerinden başvuru formu indirilerek doldurulmalıdır. Ayrıca standart evraklar da hazır hale getirilerek zamandan tasarruf etmek mümkündür.

Biometrik fotoğraf, son 3 ayı gösteren finansal bilgiler, kimlik, ikametgah, evlilik cüzdanı, başvuru formu, temel evraklar arasındadır. Ayrıca seyahat amacına uygun nitelik taşıyan standart evraklar da önceden hazır edilerek randevu zamanına kadar hazır hale getirilebilir. Belirlenen randevu saati yalnızca başvurana aittir. Bu sebeple özel olarak alaka gösterilmektedir. Eksik olan evraklar listesi verilerek yeniden randevu oluşturulmaktadır. Ayrıca randevu alma ve evrakları tamamlama işlemi danışmanlık şirketlerinde verilebilir.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücretleri

Vize ücretleri her dönem değişikliğe uğramaktadır. Bu sebeple standart olmadığını söylemek mümkündür. Ücretin belirlenmesinde İstanbul Başkonsolosluğu karar mekanizması rolü üstlenmektedir. Vize ücretleri kısa süreli ve uzun süreli vize ücretlerinde değişmektedir. Uzun süreli vizeler için her zaman daha fazla ücret talep edilmektedir.

Ülkeye giriş çıkış sayısı da vize ücretinin miktarını etkileyen önemli unsurlar arasındadır. Vize başvurusu tamamlandıktan ve seyahat gerçekleştikten sonra süreyi uzatmak isteyen vatandaşlar olabilir. Sürenin uzatılması söz konusu olmamaktadır. Süreyi uzatmak yerine yeniden vize başvurusu yapılmak zorundadır. Bu konuda da aynı ücretler yeniden ödenmektedir. Ücretler belirlenirken 12 yaş ve altı çocuklar için ücret alınmamaktadır.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu vize ücretleri ülkede oturma izni için talep edilen ücrettir. Başkonsolosluk ayrıca vize başvuru işlemleri için ücret almaktadır. Başvuru sonuçları kargo aracılığıyla geldiği için kargo ücreti de ayrıca talep edilmektedir. Vize başvuru işlemleri için danışmanlık şirketleriyle anlaşarak işlemleri kolaylaştırmak mümkündür. Danışmanlık şirketlerinin talep ettiği ücret önceden konuşulmakta olup vize ücretine dahil değildir. Mısır İstanbul Başkonsolosluğu vize ücretlerinde öğrencilere bazı zamanlarda ve durumlarda indirim uygulamaktadır.

Başvurular yapıldığı zaman vize ücretinin ödendiğine dair dekont konsolosluk yetkililerine teslim edilmektedir. Başvurunun kabul edilmemesi halinde vize ücreti iade edilmemektedir. Başvuran vatandaşlar bunu bilerek başvuruyu gerçekleştirmek zorundadır.