Mısır Ticari Vize

Mısır Ticari Vize

Mısır’a ticari faaliyetler için gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının almaları gereken vizeye ticari vize denmektedir. Mısır ticari vize pasaporta işlenen bir vize olduğundan dolayı, pasaportun vize bölümlerinde en az 2 sayfa boş olmalıdır. Mısır ticari vizesinde en az pasaport kadar öneme sahip bir diğer evrak ise ticari davetiye mektubudur. Bu belgenin de gerekli evrakların içinde mutlaka bulunması gerekmektedir. Mısır ticari vizesi alabilmek için gerekli evraklar dikkatle takip edilmeli ve eksiksiz bir şekilde teslim edilmelidir.

Mısır Ticari Vize İşlemleri?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, kısa veya uzun dönemli, Mısır’da çalışma istemeleri durumunda ticari vizeyi almaları gerekmektedir. Turistik vizeden farklı olan bu vize işleminde, pasaport kadar önemli olan bir diğer evrak, ziyaret edilecek, çalışılacak firmadan davet yazının kaşeli bir şekilde evraklarda olması gereklidir. Ayrıca pasaportun en az 2 sayfasının boş olması ve seyahat sonrasında en az 6 ay geçerliliğinin olması gereklidir.

Mısır Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır ticari vizesi almak isteyen kişilerin Mısır devleti tarafından yetkilendirilmiş makamlara başvurmaları gerekmektedir. Türkiye vatandaşlarının Mısır vizesi alabilmesi için başvuru yapmaları gereken yerler; Mısır İstanbul Başkonsoloslukları ve Ankara Büyükelçilikleridir. Mısır İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’nin her bir yanından vize başvuru kabul ederken, Mısır Ankara Büyükelçiliği ise sadece Ankara ve çevresi illerden başvuruları kabul etmektedir.

Mısır ticari vizeyi alabilmek için gurup halinde ya da şahsi başvuru yapılabilmektedir. Vize başvurusu Mısır yetili makamlara ya da Mısır yetkili makamlarının yetki verdiği temsilciliklere yapılabilmektedir. Mısır vizesini alabilmek için istenen evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması, koşulların tam olarak yerine getirilmesi gereklidir. Koşulların tamamlanmamış olması, evrakların eksi veya yanlış hazırlanması, vize işlemlerinde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Son olarak Mısır ticari vizesi almak için davetiye mektubu, evrakların arasında bulunması zorunlu bir durumdur.

Mısır Ticari Vize Gerekli Evraklar?

Vize Başvuru Formu

Mısır ticari vizesi almak isteyen kişiler, başvuru formunda kendi kişisel bilgilerini, seyahat amacını yazmalıdırlar. Bu bilgiler diğer evraklardaki bilgilerle uyuşmalıdır. Bilgiler eksiksiz yazıldıktan sonra imzalanıp konsolosluğa teslim edilmelidir. Ayrıca doldurulan bilgiler İngilizce olarak yazılmalıdır.

Pasaport

Ticari vize almak isteyen kişilerin son on yılda alınmış pasaportlarının olması gereklidir. Ayrıca vize işlemleri için en az 2 sayfanın boş olması ve seyahat dönüşünden sonra en az 6 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir.

Ticari Davetiye Belgesi

Ticari vizede zorunlu olan diğer belge davetiye mektubudur. Davet eden şirketin imza ve kaşe bilgilerinin yanı sıra, açık adresi bu davet mektubunda yer almalıdır. Belge davet edilen kişinin pasaport bilgilerine göre düzenlenmelidir.

İngilizce Dilekçe ve İş Yeri Yazısı

Bu dilekçede kişinin Mısır seyahatinin içeriği anlatılmalı, kişinin işi hakkında detaylar yer almalıdır. Eğer seyahat şirketler arası ise, Türkiye’deki şirketin bilgileri ve Mısır şirketinin gerekli bilgileri anlatılmalıdır. Ayrıca yapılacak olan seyahatin ne üzere olduğu konusu bu dilekçede yer almalıdır. Bu dilekçe isminden anlaşılacağı üzere İngilizce olarak yazılmaktadır.

2 Tane Biyometrik Fotoğraf

Arka fonu beyaz olacak şekilde güncel olan 2 adet biyometrik fotoğraf, vize başvuru evrakları içerisinde yer almalıdır. Bu fotoğrafların mutlaka biyometrik fotoğraf standartlara uyumlu olması gerekmektedir.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Ticari vize başvuru yapan kişinin kendi kimlik bilgilerini eksiksiz bir şekilde yansıtan nüfus cüzdanının olması gereklidir. Nüfus cüzdanı olmayan başvurular olumsuz değerlendirilebilmektedir.

Rezervasyon ve Konaklama Bilgileri

Mısır’a yapılacak olan ticari vize başvurusunda, seyahat bilgilerinin tamamı yer almalıdır. Bu bilgiler kişinin uçak bileti, seyahat süresi boyunca kalacağı otel bilgileri dönüş bileti gibi bilgilerdir. Bu bilgilerin başvuru formunda olmaması halinde, başvuru evrakları geçersiz sayılabilmektedir.

Ankara’da Yapılan Vize Başvurusunda Ek Evraklar

Vize sahibi Ankara’da oturuyorsa ya da Ankara’da vize başvuru yapacaksa ayrıca bu bilgilerin olduğu dosyaları da evraklarının içinde bulundurması gerekmektedir. İşte Mısır Ankara Büyükelçiliğinde yapılacak olan vize işlemlerinde gerekli olan ek evraklar.

  • Muhtardan alınması gereken ikametgah kağıdı
  • 5*5 ebatlarında iki adet fotoğraf
  • Tam tekmil vukuat nüfus kayıt örneği

Vize başvurusunu Ankara’da yapmak isteyenlerin mutlaka bu bilgilere yer vermesi gerekmektedir. Gerekli görüldüğü taktirde ekstra bilgilerde istenebilir.

Vize işlemlerinde hazırlanması gereken bu belgeler mutlaka detaylı bir biçimde hazırlanmalıdır. Bilgilerin eksik olması ya da birbirleriyle uyuşmaması halinde vize başvurusu reddedilebilir. Bu nedenle vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşların, bu hususta oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Evrak teslimi yapıldıktan sonra, Konsolosluk veya Büyükelçilik kişiden ek evraklar isteyebilir, başka bir konu için çağırabilmektedir.

Mısır Ticari Vize Ücretleri?

Mısır ticari vizesindeki ücretler alınacak tek girişli veye çok girişli vizeye göre değişim göstermektedir. Kişi eğer çok girişli Mısır vizesi talebinde bulunacaksa pasaportunda önceden alınmış en az 2 Mısır ticari vizesinin olması gerekmektedir. Bunun yanında Mısır ticari vizesi başvurularında, başvuran ülke kimliği de ücretlerde farklılık ortaya çıkarmaktadır.

Kısacası Mısır ticari vizesi Konsolosluk ve Büyükelçiliğin belirlediği miktarlarda ve şartlarda değişim gösterebilmektedir.