Mısır Turistik Vize

Mısır Turistik Vize

Mısır turistik vizesi, Mısır’a turizm amaçlı gitmek isteyen vatandaşların almaları gereken bir vize türüdür. Umuma mahsus pasaport sahiplerinin turistik amaçlı seyahat için belirledikleri süreler fark etmeksizin, Mısır’a giriş için almaları gerekli olan vizedir. Vize için gerekli olan pasaportun seyahat sonrasında 6 ay geçerliliğinin olması, en az 2 sayfasının boş olması gereklidir. Bunun yanında vize almak isteyen vatandaşların, vize için gerekli olan evrakları bilmesi ve buna göre belgeleri eksiksiz hazırlaması gerekmektedir.

Mısır Turistik Vize İşlemleri?

Mısır’a turistik amaçlı gitmek isteyenlerin almaları gereken vize tipine, Mısır turistik vize denmektedir. Mısır turistik vizeleri kısa süreli vize türü olduklarından dolayı, en fazla 90 gün olarak verilebiliyor. Mısır turistik vizesi için kullanılacak olan pasaportun en fazla 10 yıl içinde alınmış olması, en az 2 sayfasının boş olması, seyahat süresi sonrasında 6 ay geçerliliğinin olması gerekiyor. Turistik vizesi alabilmek için diğer vizelerde olduğu gibi davetiye almaya gerek yoktur. Bu açıdan diğer vizelerin alım sürecinden daha kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Mısır Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Kişilerin Mısır turistik vizesi alabilmeleri için Mısır ülkesinin yetkili kıldığı yerlere başvuru yapılması gerekmektedir. Türkiye vatandaşlarının Mısır turistik vizesi alabilmeleri için Büyükelçilik Ankara ve Başkonsolosluk İstanbul’a başvuru yapılabilir. Mısır Büyükelçilik Ankara vize başvurusu sadece Ankara ve çevre illerden yapılırken, Mısır Başkonsolosluk İstanbul’a bütün illerden başvuru yapılabiliyor. Bu yetkili kurumlara başvurular doğrudan yapıldığı gibi, yetki verilen danışmanlık şirketleri aracılığıyla da yapılabilmektedir.

Mısır turistik vizesi almak isteyen kişiler, yetkili kurumların belirledikleri evrakları eksiksiz bir biçimde tamamlaması gerekiyor. Bunun yanında istenen ücretlerin ödemesi yapılmalıdır. Evrakların eksik olması durumunda ise başvurular olumsuz olarak sonuçlanabilmektedir. Ayrıca yetkili kurumlar gerekli görürlerse kişilerden gerekli ek belge talep edebilir, mülakata çağırabilmektedir. Mülakata çağrılması durumunda zamanında yerinde olunması gerekiyor. Olumlu sonuçlandığında ise vize alınabilmektedir.

Mısır Turistik Vize Gerekli Evraklar?

Mısır’a turistik amaçla gitmek isteyenlerin aldıkları vizeye turistik vize denmektedir. Bu turistik vizenin alınabilmesi için mutlaka gerekli olan evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi ön koşuldur. Eksik evraklar Mısır turistik vize işlemlerini olumsuz etkiler. İşte Mısır turistik vizesi için gerekli evraklar.

Vize Başvuru Formu

Mısır’a turistik amaçla gitmek isteyenlerin gerekli olan bilgileri eksiksiz biçimde yazmaları gerekmektedir. Bu bilgiler şu şekilde sıralanmaktadır. Başvuru sahiplerinin seyahat süresi, seyahatin amacının ne olduğu, Mısır’da konaklanacak yerin bilgileri, başvuru sahibi imzası gibi bilgilere yer verilir. Bu bilgilerin mutlaka diğer evraklara uyuşacak şekilde doldurulmuş olması gerekiyor.

Pasaport

Mısır turistik vizesi için gerekli olan bir diğer evrak pasaporttur. Pasaportun en fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması, vize işleminin aktarılması için en az 2 sayfasının boş olması ve seyahat sonrasında 6 ay geçerlilik süresinin olması gereklidir. Pasaportun yıpranmış olması, okunaksız olması vize başvurusunu olumsuz etkileyecektir.

2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Arka fonu beyaz olacak şekilde güncel 2 adet biyometrik fotoğrafın yer alması gerekmektedir. Bu fotoğrafın güncel olması, kişiyi net bir biçimde yansıtması gerekmektedir.

Vize Talep Dilekçesi

Vize talep dilekçesi, vizenin ne için alınacağı, gidilecek olan yerin bilgileri, seyahat sürelerinin süresinin ne kadar olduğu üzerine yazılması ve imzalanması gereken belgedir.

Konaklama ve Uçuş Biletleri

Kişinin Mısır’da nerede konaklayacağı, konakladığı yerin bilgilerinin yanı sıra uçak biletleri olması gerekmektedir. Bu uçak biletlerinin Mısır’a giriş ve çıkışı destekleyici nitelikte olması gereklidir.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Kişilerin vize başvurusunda ihtiyaç duydukları bir diğer belge ise nüfus cüzdan fotokopisidir. Olmaması halinde vize başvurusu olumsuz sonuçlanabilmektedir. Ayrıca burada yer alan bilgilerle pasaportta yer alan bilgilerin aynı olması gereklidir.

Mısır’a turistik amaçlı başvuran kişilerin öğrenci veya çalışan olması halinde bazı evrakların değişebildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca vize işlemlerinde gerekli olan evrakların mutlaka eksiksiz bir biçimde hazırlanması gerekiyor. Eksik bilgilerin olması halinde vize başvuru sonucunun olumsuz sonuçlanabildiğini söylemek mümkün.

Mısır turistik vizesinin olumlu olarak değerlendirilmesi halinde yaklaşık olarak 15 – 20 gün içerisinde çıkabilir. Tabi bu süreler evraklara bağlı olarak uzayıp kısalabilmektedir. Evrakların tam olarak teslimi halinde süre kısalırken, eksik olması halinde yetkili kurumlar kişilerden ek evrak talebinde bulunmaktadır. Bu durumda süreler otomatik olarak uzamaktadır.

Mısır Turistik Vize Ücretleri

Mısır turistik vize başvurusunun ücreti, kişinin uyruğuna, durumuna ve vize başvuru tarihine bağlı olarak değişebilmektedir. Kişinin öğrenci ya da çalışan olması halinde farklı ücretler talep edilmektedir. Başvuran kişinin Türkiye vatandaşı olmaması durumunda, başvur yapan kişinin uyruğuna bağlı olarak ücretlerde farklılık ortaya çıkabilir. Mısır turistik vize işlemleri ücretleri sürekli olarak aynı kalmadığı gibi ara sıra güncellenebiliyor.

Bunun için turistik vizesi almak isteyen vatandaşlarının seyahat sürelerinden en az 1 ay öncesinde konuyla ilgili bilgi sahibi olması gerekir. Aynı şekilde vize almak isteyenler seyahat sürelerinin 1 ay öncesinden başvuru işlemlerine başlamaları, vize alım işleminde herhangi bir problem yaşanmaması için gereklidir.